• امروز : دوشنبه - ۲۷ فروردین - ۱۴۰۳

صادرات ۱۵ میلیون دلاری فرش از آذربایجان‌غربی

  • کد خبر : 40781
  • 14 بهمن 1402 - 8:19
صادرات ۱۵ میلیون دلاری فرش از آذربایجان‌غربی
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: فرش تولید شده در استان عمدتا پس از عرضه در بازار استانهای دیگر ، صادر می شود و طبق برآوردها صادرات فرش استان سالیانه به حدود ۱۵ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش ارومیانوین، عبدالحمید سرتیپی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی اظهار داشت: فرش تولید شده در استان عمدتا پس از عرضه در بازار استانهای دیگر ، صادر می شود و طبق برآوردها صادرات فرش استان سالیانه به حدود ۱۵ میلیون دلار رسیده است.

وی با بیان اینکه عمده تولیدات فرش دستباف خانگی بوده ارائه آمار دقیقی از تعداد بافنده ها و میزان بافت مستلزم انجام سرشماری دقیق است افزود: اما براساس برآوردها در سطح استان حدود ۷۰ هزار بافنده هرسال ۲۹۰ هزار مترمربع فرش و تابلو فرش تولید می کنند.

سرتیپی اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۱۲ هزار بافنده تحت پوشش اداره تامین اجتماعی از خدمات بیمه قالیبافی بهره مند بوده و با توجه به عدم پذیرش نفرات جدید از سال ۱۳۹۴ توسط اداره کل مذکور حسب تفاهمنامه با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر حدود ۱۵ هزار نفر نیز از خدمات صندوق مذکور بهره مند شده اند و در مجموع حدود ۲۷ هزار نفر از خدمات بیمه ای بهره مند هستند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی ادامه داد: در بخش تسهیلات نیز از محل اعتبارات مشاغل خانگی حدود ۱۵۰ میلیارد ریال برای طرح های پشتیبان و مستقل مشاغل خانگی در مجموع ۲۴۵ طرح تخصیص و به بانکهای عامل معرفی شده اند.

سرتیپی یادآور شد: از محل اعتبارات تبصره ۱۶ برای ۱۲۰ طرح فرش دستباف حدود ۱۰۰ میلیارد ریال تخصیص یافته و همچنین از محل اعتبارات تبصره ۱۸ نیز تاکنون برای ۱۳ طرح فرش، حدود ۹۰ میلیارد ریال تخصیص یافته است.

وی افزود: در سالجاری تاکنون جمعا ۳۴۰ میلیارد ریال تسهیلات به حوزه فرش دستباف تخصیص داده شده است.

زمینه صادرات سریع سیب در آذربایجان غربی فراهم شود
مشاهده

سرتیپی ادامه داد: با عنایت به ضرورت بروز رسانی اطلاعات فعالان فرش استان،برگزاری دوره های آموزشی دراین حوزه در دستور کار قرار گرفته که در این راستا طی سالهای ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ دوره های آموزشی شامل طراحی، رنگ رزی، بازاریابی، ارتقای مهارت قالیبافان برای مخاطبان مربوطه برگزار شده که طی آن ۴۵۰ نفر از فعالان فرش استان در دوره های مذکور شرکت کرده اند که دراین راستا سازمان مبلغ پنج میلیارد ریال هزینه کرده و تعداد نفر ساعت حاصله دراین خصوص ۳هزار و ۶۰۰ نفر ساعت است.

وی به مشکلات حوزه فرش دستباف استان اشاره کرد و گفت: تغییرات بازارهای جهانی و رقابت سایر کشورها و کاهش تقاضا برای فرش دستباف، عدم پذیرش جدید برای بیمه قالیبافی توسط سازمان تامین اجتماعی، نداشتن بیمه تکمیلی و مشکلات بیمه تکمیلی در حوزه تعاونی ها، مشکلات تامین ضمانت بانکی برای اخذ تسهیلات و نداشتن صندوق خرد برای رفع نیازهای ضروری را از جمله مشکلات حوزه فرش استان برشمرد.

مدیرکل صمت آذربایجان‌غربی نوسانات دلار در بازار و عدم آشنایی بانک ها با روند تولید فرش و مشکلات ناشی از ضوابط مربوطه برای پرداخت را از دیگر مشکلات حوزه فرش استان عنوان و به حمایت و فرهنگ سازی در جامعه برای فرش دستباف را تاکید کرد.

سرتیپی با اشاره به ثبت ملی و جهانی برندهای استانی فرش دستباف گفت: دراین راستا فرش ریزماهی و فرش افشار بصورت ملی و جهانی ثبت شده اند که ثبت جهانی فرش افشار دردولت سیزدهم بوده است.

پایان پیام/

لینک کوتاه : https://urmianovin.ir/?p=40781